Minden ember más és más, ez a kultúrákra is igaz. Azonban vannak olyan pontok, melyek még a legeltérőbb kultúrákban is közösek. Ilyen például az eltérő módon, de mindenhol fellelhető mozgáskultúra, a tánc.
A tánc kötelező velejárója a zene, legyen az népzene, klasszikus, modern, vagy bármi más. Ebből adódón a kultúrák fejlődése során rengeteg tánctípus alakult ki pl.: néptánc, társastánc, versenytánc, moderntánc, kortárs tánc, de a sor végtelenbe nyúlik, mivel a táncművészet fejlődése a napjainkban is tart.
A tánc a zenével együtt kiválóan alkalmas az emberben dúló érzelmek kifejezésére. Gondoljunk csak a az fülledt erotikát árasztó tangóra, vagy a teljesen ellentétes angolkeringőre.
Nagyon fontosnak tartom valamilyen tánc, mozgáskultúra, vagy sport - nem, mintha a táncból nem lehetne sportot űzni, elég ha megnézünk pár közvetítést a sportcsatornákon, máris rádöbbenünk, milyen komoly koncentrációt, kitartást, és állóképességet igényel az egyes gyakorlatok végrehajtása- minél fiatalabb korban történő gyakorlását. Természetesen annál jobb, ha a saját kultúrkörből kikerülőre esik a választás. Ebben az esetben a magyar néptáncra gondolok. Személy szerint én két évig társastáncoltam és csak fél évig néptáncoltam.
Magán a mozgáson és az élményen kívül azonban sokkal többet nyerhet az ember. A társastánc esetében a kötelező két óra gyakorlat mindig meg volt toldva valamilyen illemleckével. Manapság ez már idejemúltnak tűnhet és cikinek, de én úgy vélem, hogy néhanapján, ha olyan helyzetbe kerül az ember nagy meglepetést tud okozni annak, akinek ezek kimaradtak az életéből.
Végül, de nem utolsó sorban a táncolás nem korfüggő, úgyhogy én mindenkinek ajánlom, ha egy kis testmozgásra és kultúrára vágyik, vegye fel a cipőjét és keressen egy egyesületet.
Jobb később, mint soha.
VZM
0 komment:
Megjegyzés küldése