Ez az írás egy olyan személyről szól, aki egyik pillanatról a másikra lett híres az egész világon. Ő is egy olyan illető, akit mi internetes hírességnek nevezünk. Nálunk talán nem annyira ismert, mint a „mi harcosaink”, ezért bátorkodom most bemutatni a kedves olvasóközönségnek.
Akiről beszélek, az Douglas Darien Walker, közismertebb nevén a Nostalgia Critic. A húszas éveiben járó fiatalember 2007 tájékán kezdte meg munkásságát olyan videók feltöltésével, melyeknek célja szatirikusan, és humorosan bemutatni rég – néha jogosan – elfeledett, a 80-as, 90-es években készült filmklasszikusokat. Kezdetben a Youtube nevű videó megosztó oldalon tevékenykedett, azonban az oldalt ellenőrző hatóságok egy idő után leszedették a videóit – ahogy ez rengeteg más felhasználóval is megtörtént, nem kis bosszúságot okozva. Szerencsére Walker 2008 áprilisában átmentette saját weboldalára a korábbi videóit, így azok nem vesztek el a történelem homályában.
Azóta Walker népszerűsége Amerika-szerte töretlen, sőt, egyre inkább növekedni látszik. Egyedülálló stílusa, és a nép által imádott „önkínzása” miatt már a világ más részéről is egyre többen látogatnak el honlapjára – többek között e sorok szerzője is.
Walker több karaktert is kifejlesztett két éves tevékenysége során, most ezeket mutatjuk be.
Nostalgia Critic
Walker legrégebbi, legkedveltebb, és legismertebb karaktere. Az ő műsorában kerülnek terítékre – „kínpadra” – az elmúlt húsz év katasztrofálisabbnál katasztrofálisabb filmjei, melyek közül több megérdemli, hogy szerzőik végignézzék őket, mintegy megkínozva saját magukat az elkövetett bűnökért. A legtöbb film közülük szerencsére eltűnt az idők posványában, a legtöbbjük azonban fájdalmas hegként örökre ott maradt emlékezetünkben – ki-ki döntse el, hogy mit gondol a legpocsékabb filmnek. A Critic ezeket a filmeket nézi át alaposan, és figurázza ki azok egyértelmű gyengepontjait, miközben az ember csak néz, és ráröhög a képernyőre, mert vagy annyira rossz a film – tehát megérdemli a pocskondiázást – vagy kínjában teszi ezt – mert tudja, hogy ez így igaz.
Walker első bemutatott anyaga a Transformers című film volt, melyben nem volt rossz véleménye, egyszerűen túlpörgetve elmondta a véleményét arról, hogy mit tartalmazott a történet. Következő videójában ezt a stílust félredobta (majd magyarázzuk, miért nem vetette el), és megalapozta a későbbi videóiban annyira jellemző alapszituációt: ő, egy szoba közepén ül egy nagy, fekete karosszékben egy asztal előtt, s ott kommentálja a filmet, miközben inzerteket láthatunk a kivesézendő anyagból. Ez a felállás azóta nem változott, csak a Critic megjelenése: fekete dzseki, fekete sapka, fehér ing, és hevenyen megkötött, piros nyakkendő (lsd. fenti kép).
A később bemutatott anyagokban már nagyobb fejlesztések is voltak. Például a stáb által készített rajzfilmfigurák beillesztése, Walker háta mögötti háttér cseréje filmjelenetre, stb. Újdonság volt a top 11-es lista bevezetése, melyben Walker egy általa kiválasztott téma szerint rangsorol filmeket, rajzfilmeket, szereplőket. Egyik beszólása is innét jön:
- Hogy miért top 11? Mert szeretek eggyel tovább menni… (Eredetiben: „Why top 11? Because I like to go one step beyond…”)
Videóit is általában egy beszólással indítja és zárja, bár egyre több a kivétel – többnyire azért, mert annyira nem akarja a filmet bemutatni, hogy még szóhoz sem jut. A bemutatkozás így hangzik:
- Helló, itt a Nostalgia Critic! Én emlékszem, így nektek nem kell! („Hello, I’m the Nostalgia Critic! I remember it, so you don’t have to!”)
Az elköszönés is hasonló.
Walker sokáig nem volt annyira közismert figura, mígnem ki nem találta ismerősével – az Angry Video Game Nerd-del -, hogy kéne rendezniük egy hamis balhét. Ennek eredménye egy inzultus-hullám lett, ahol a két férfi kígyót - békát összehordott egymásra, aztán a végén „tényleg” összecsaptak, melyből a Nerd került ki győztesen – mert Walker meghalt…
Ettől kezdve a Critic ismertebb lett, mint valaha, és hetente megjelenő videóit (jelenlegi állás szerint 75 darab van) ma már millióan követik szerte a világon. Remélhetőleg még jó sokáig!
That Guy with the Glasses
Walker második énje, aki egy intelligens férfi, kezében lexikonnal, szájában hamis pipa, mögötte egy kis könyvtár. Az ő feladata a nézők által kérdezett orbitális baromságokra válaszolni, amelyet többé-kevésbé meg is tesz. Ezen válaszok során kiderül, hogy egy perverz illető, aki még arra is képes lenne, hogy a világot uralma alá hajtsa, és űrlényeket küldjön a nyakunkra, miközben éjjel alszunk.
Neki is van beszólása. Ő különböző nyelveken üdvözli a nézőt az elején, majd a végén azzal búcsúzik, hogy hülye kérdés nincsen, csak ha mi feltesszük őket. Ezen sorok írásakor a videók száma 40.
Chester A. Bum
Walker ezen énje egy csapzott hajú, rongyos ruhákat viselő csöves, aki minden filmről csak pozitív véleménnyel van (egyetlen kivétel az Aranypolgár). A Walker által korábban használt pörgő, nonszensz interpretációt ide sikerült átmenteni – Bum ugyanis teljes blődliségeket beszél az összes filmről, gyakorlatilag ostobaságokkal tarkítva a film cselekményét – WALL-E-ről például azt mondta, hogy egy nagy robottyúk.
Az ő beszólása egyszerűbb, és általában nem változik:
- Istenem, ez a legjobb film, amit életemben láttam! („Oh, my God! This is the greatest movie, I’ve ever seen in my life!”)
A bemutatók végén pedig Bum apróért könyörög, miközben a kamera előtt zörgeti pénzét egy műanyag pohárban.
Jelen állás szerint a videók száma 20.
Egyéb ökörködések
Walker több területen is próbálkozott. Például két alkalommal ő alakította Lori Prince-t, aki az egyik gotham-i adón interjúvolja meg telefonon Joker-t és Batman-t, miközben különböző témákra épül a beszélgetés – melyek természetesen szintén butaságok.
Legújabb ökörsége az, hogy énekes részektől mentes intró-zenék alá „énekel” kacagtató szövegeket.
2008-től női megfelelője is van: a „Nostalgia Chick” – polgári nevén Lindsay Ellis – aki, hasonló módon a Critic-hez, pocsék filmeket mutat be, de inkább a női ízlésnek megfelelő témákat boncolgat. Férfi megfelelőjével egyszer volt közös videójuk, melyben együtt tépték cafatokra az akkor vázolt borzalmat.
Külön címkét igényelt volna, de megszűnte miatt mégis ide kerül az „5 másodperces filmek”. Ezeknek a lényege az, hogy adott filmet 5 másodperc alatt mutatnak be, méghozzá a filmből kiemelt részletekkel, melyeknek nevettető hatása van, éppen a rövidségük miatt. Többször előfordult az, hogy más filmekből vesznek ki részleteket, és vágják be a tényleges filmbe. Walker 101 darabnál állt le a készítésükkel, azóta mások viszik tovább a fáklyát – akinek videói messze alulmaradnak Walker zsenialitásával szemben.
Hogy mi vár ránk, nézőkre a továbbiakban? Senki sem tudja biztosan, talán maga Doug Walker sem. De annyi biztos, hogy ahogy múlnak a hónapok, csak egyre jobb videók látnak napvilágot. Mert ő emlékszik, mi nekünk nem kell…
Honlap: http://www.thatguywiththeglasses.com/
GZ
1 komment:
jó cikk.
korrekten, hűen és értetően mutatja be Doug-ot.
Megjegyzés küldése