A remény rabjai

Azt hiszem, a legtöbben ismerjük Stephen King munkásságát. A híres amerikai íróról leginkább horror művei kapcsán hallhattunk, de más műfajban is kipróbálta magát. Egyik kisregénye alapján készült az 1994-es, A remény rabjai című film is. De jó év volt is az filmek szempontjából! Akkor ment a mozikban a Forrest Gump és a Ponyvaregény is (mindkettő 10/10 pontos, nem kevesebb).

shawshank-2

Ha már nem horror, akkor mi? Dráma. Egész pontosan börtön dráma. Ne számítsunk semmilyen Prison Breakre, meg ilyen-olyan akcióra. A film több fegyenc életét mutatja be, azt hogy kivel mit tesz a börtön a sok-sok év (illetve, itt inkább évtized) alatt. Ugyan két olyan ember van, akik mondhatni a főszereplők, és a film az ő barátságukra koncentrál leginkább, a mellékszereplők sincsenek elhanyagolva, mindenki megkapja a kellő figyelmet, és a megfelelő színészi alakításnak és rendezésnek köszönhetően talán csak egy olyan szereplő van, akiről azt mondhatjuk, hogy jobb ha inkább kihagyták volna.

Miről is szól? A film rögtön a tárgyalóteremben indít. A tisztes, intelligens üzletembert, Andy Dufresne-t (Tim Robbins) életfogytiglani börtönbüntetésre ítélik, amiért hidegvérrel megölte a feleségét és annak szeretőjét. A gyilkosságot direkt nem mutatják be, sőt, azt, hogy ő tette-e, azt teljesen a nézőre bízzák. Az ítélet után a Shawshank nevű börtönbe szállítják, ahova természetesen csak az ártatlanok kerülnek, mindegyik rabnak inkompetens ügyvédje volt. Legalábbis szerintük.

shawshank_se_us5

Andy az elején teljesen egyedül van, de fokozatosan beilleszkedik, barátokra lel. Legjobb barátja az ír Ellis Redding, vagy csak röviden Red lesz (kedvenc fekete színészem, Morgan Freeman alakításában). Ő nagy tiszteletnek örvend a rabok között, ami nem is csoda, hiszen ő a helyi beszerző, aki a többieknek bármit megszerez, amit csak kérnek, megfelelő fizetségért. Még Rita Hayworth-ot is (mert hát, nem napjainkban játszódik). Red narraciójával követjük ezután végig Andy több éves büntetését, aki tekintve, hogy műveltebb, mint a többiek, végül elég sokra viszi, felhasználva a bankszakmai jártasságát, a mosodából a börtönigazgató irodájába vezet új karrierje. Tisztes munka? Hogy ki a legkorruptabb az egész kócerájban, az mint kiderül, nem rab.

sipa_shawshank_080207_main

Remény és szabadság. Ugyan a börtönlakóktól elvehették az utóbbit, a másikat semmilyen módon sem. De, ahogy megismerjük a mellékszereplőket, láthatjuk, mindenki más. Van aki feladja végül, és van aki soha. A börtön már olyan megszokott lesz, hogy végül az válik az új otthonná, és a külvilág idegenné, rideggé. A rendező, Frank Darabont nagyon szépen, felesleges érzelgősség nélkül mutatja be ezeket a momentumokat. Még a befejezés is, hogy is mondjam, teljesre sikerült. Nem maradnak lezáratlan szálak, amik olyan gyakoriak szoktak lenni mostanság.

Hibákat nem nagyon tudnék mondani, inkább csak egy-két zavaró rész tűnhet fel (Red ellen nincs semmilyen rasszista kiközösítés, aki olvasta az eredeti kisregényt, az mondjuk érti miért), meg az az egy bizonyos szereplő a film közepén, aki megválaszolja a történettel kapcsolatban az egyik fontos kérdést, amivel árt a sztorinak.

9/10-et adok neki, jobban teszitek, ha mentek is beszerezni azonnal. Csak egy fontos dolog, a hypenak sose higgyetek, vannak olyan filmlisták, ahol pl. a Keresztapánál is jobb helyezést kapott. Ilyen listákat ne vegyeteket komolyan (ugyanazon a listán volt hogy a legutóbbi Batman film, A sötét lovag is megelőzte a Coppola-klasszikust...IMDb).

4g

0 komment:

Megjegyzés küldése